Skip to main content

HANGİ SINIF EHLİYET ?

Yazan : 11 Eylül 2017Ağustos 19th, 2019Eğitimden

Değişen motosiklet ehliyet sistemi doğrultusunda bir çok kişi hangi sınıf ehliyet alması gerektiği konusunda kararsız kalıyor. Daha önceki yazılarımda hangi sınıf ehliyet, hangi motosikleti kapsıyor yazmıştım ama tekrar yazıp bu doğrultuda sizlerin nasıl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda size yardımcı olacağım.

A1 sınıfı ehliyet; 125 cc ye kadar olan otomatik(scooter) ve vitesli motosikletleri kapsamaktadır.
Vitesli olanını tercih ederseniz, hem otomatiği hem de vitesliyi kullanabiliyorsunuz. Otomatik olanı tercih ederseniz sadece otomatik olanı kullanabiliyorsunuz.

A2 sınıfı ehliyet; 600 cc ye kadar olan otomatik(scooter) ve vitesli motosikletleri kapsıyor.
Vitesli olanını tercih ederseniz, hem otomatiği hem de vitesliyi kullanabiliyorsunuz. Otomatik olanı tercih ederseniz sadece otomatik olanı kullanabiliyorsunuz.

A sınıfı ehliyet; 600 cc ve üzeri olan otomatik(scooter) ve vitesli motosikletleri kapsıyor.
Vitesli olanını tercih ederseniz, hem otomatiği hem de vitesliyi kullanabiliyorsunuz. Otomatik olanı tercih ederseniz sadece otomatik olanı kullanabiliyorsunuz. (24 yaş ve üzeri olmak şartıyla)

Biraz araştırma yapıp sürücü kurslarını arayan sürücü adaylarının sorduğu ilk soru “A sınıfı ehliyet almak istiyorum fiyatları öğrenebilir miyim?”. Çünkü düşünceleri şöyle; almışken bir kere alıyım en büyüğünü alayım ve bir daha hiç uğraşmayayım. Sürücü kurslarınında canına minnet, en pahalısı o nasıl olsa! Adayın kabiliyeti var mı, el ayak koordinasyonu iyi mi, denge sorunu yaşıyor mu hiç biri sürücü kursunun umrunda değil.

Bu noktada motorsiklet ehliyeti almak isteyen adayların yapması gereken şu; Öncelikle kurumun eğitim verip vermediğini araştırın, öğrenin. Daha sonrasında demo sürüşü yapmak istediğinizi söyleyin. Demo sürüşü sonrasında A1 mi, A2 mi, A sınıfı ehliyeti mi, vitesli motosiklet mi yoksa otomatik mi(Scooter) alıp almamanız konusunda karar vermeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır.

08508850